DataExpert

News & Press

Back to Knowledge & News
Türkiye’nin en etkin 50 CFO’su açıklandı
3 Min Read

Türkiye’nin en etkin 50 CFO’su açıklandı

Fortune / April 2019

Zorlu dönemlerde başarılı şekilde şirketlerini yönlendiren CFO’ların, şirketlerinin büyüme hızına çarpan etkisi yaratarak, kârlılığa önemli ölçüde etkilerinin olduğu dikkat çekiyor.

 

Geleneksel hale gelen, Türkiye’nin en büyük bin şirketinin finansal performansları ve bireylerin etkinliklerinin değerlendirildiği “En Etkin 50 CFO” araştırması, 2016’den beri bu listelere girip terfi alan CFO’ların CEO koltuğuna yükselmesinin, araştırmanın Türk iş dünyasındaki önemli amaçlarından birini desteklediğine işaret ediyor. Listeye girenlerin %10’unun terfi aldığı göz önünde bulundurulduğunda CFO’ların bu zorlu yol haritasında CEO’ların sağ kolları olmaya devam etmekle kalmayıp ötesine geçeceklerini söylemek mümkün.

 

CFO’lar artık finans koltuklarında kalmayıp ofislerinin dışına çıkarak operasyonel sorumluluklar da üstleniyorlar. Bu da onları CEO pozisyonları için mükemmel adaylar haline getiriyor. CEO’luğa geçişi sağlayan CFO’lar, halihazırdaki yetkin finansal yetkinliklerini, operasyonel yönetim güçleriyle birlikte güçlendirerek bu pozisyon için en ideal yetenek setini tamamlamayı başaranlar olacaktır. CFO’luktan CEO’luğa kariyer yolunun bu açıdan çok daha netleştiğini söyleyebiliriz.   

 

Bu noktadan hareketle, şirketlerde yetki ve sorumlulukları her geçen gün artan CFO’ların önemini vurgulamak amacıyla, 2015 yılında Fortune Türkiye & DataExpert iş birliğinde başlatılan, bu yıl dördüncüsü gerçekleşen “En Etkin 50 CFO” araştırmasının sonuçları 1 Nisan’da açıklandı. En Etkin 50 CFO ödül töreni, 18 Nisan Perşembe günü Hilton İstanbul Bomonti’de düzenlenecek CFO Summit 2019’da gerçekleşecek. Zirve, finans liderlerinin büyük buluşmasına ev sahipliği yapacak.